[Календар подій] 21 листопада — День Гідності та Свободи
21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи. День Гідності та Свободи України - це вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.
Події на Майдані та на Східному фронті проявили вражаючу незламність, патріотизм та хоробрість українських захисників, які ціною свого здоров’я і життя боронять від агресора незалежність та цілісність нашої країни.
До Дня Гідності та Свободи вийшли друком низка літературних та публіцистичних творів українських авторів, істориків, філософів про героїв Небесної сотні, учасників Революції Гідності та антитерористичної операції на сході України.
"Українська ніч: інтимна історія революції", Марсі Шор
«Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву», Тетяна Терен, Оксана Забужко
Ця книжка української письменниці представляє собою хроніку з соціальних мереж. Утім, цей твір охоплює не лише Майдан, а й війну на Сході: тут події від листопада 2013 до липня 2014 та їхнє відображення у соцмережах та блогах. Авторка представляє події в хронологічній послідовності, відбиваючи зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. У цій книжці Оксана Забужко виступила автором проекту, упорядкувала літопис Тетяна Терен, а підготувала передмову Світлана Алексієвич. До збірки увійшли матеріали понад 100 авторів. Не менше п’ятисот поширень – таким був критерій відбору текстів для "Літопису самовидців". Книга починається з повідомлень про побиття студентів. Останній запис в антології датується 29 липня.«Казка про Майдан», Христина Лукащук
Зараз у багатьох виникає питання: як говорити з дітьми про драматичні події, які пережила наша країна, відстоюючи прагнення людей жити в оновленому суспільстві. Про Майдан було і буде багато видань. А це – книга для маленьких, які все бачать, розуміють і по-своєму сприймають. «Казка про Майдан» перша спроба говорити з малими дітьми про складні речі виражальними засобами казки. Автор – Христина Лукащук – створила не лише тест, а й дуже символічні, сповнені архетипів та глибинних сенсів, малюнків. А ікона, що на обкладинці, яку намалював Роман Зілінко, буде дітям служити ще й оберегом.
«Євромайдан: хроніка відчуттів», Тарас Прохасько, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Юрій Винничук, Іван Ципердюк
Письменник Василь Карп’юк упорядкував збірку, авторами в якій виступили Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук. Тут зібрані не факти про Євромайдан, а реакція митців, їхні почуття. «Тарас Прохасько здебільшого рефлексує в контексті вічних цінностей, добра і зла, вчинку і стоїчності. А Іван Ципердюк найбільш буквально сприймає ситуацію і найбільше відверто називає речі своїми іменами, де мінімум літературного гриму і максимум щирості», - пояснював Василь Карп'юк. Він додає, що Андрухович у своїх текстах мислить у глобальному контексті, а також описує конкретні ситуації, зокрема стеження за ним, Жадан залишається поетичним, метафоричним і революційним, а Юрій Винничук - нещадно іронічний і саркастичний.«Євромайдан. Лірична хроніка», Марися Рудська
Упорядником цієї збірки також виступив Василь Карп’юк. До неї увійшли вірші українською та російською мовами від 31 поета. Серед авторів Маріанна Кіяновська, Євгенія Більченко, Катерина Калитко, Борис Херсонский, Павло Коробчук, Олексій Бик, Василь Махно, Марічка Гуменюк, Мар'яна Савка, Карина Тумаєва, Василь Кузан, Дмитро Андрощук, Галина Крук, Олена Герасим'юк та інші.
«Небесна сотня», Видавництво «Фоліо»
У книзі містяться хроніка Євромайдану, життєписи героїв, спогади їхніх родичів, близьких, друзів та побратимів. У книзі багато світлин та реальні факти з трагічних подій на Майдані у лютому 2014. Передмови до книги написали церковні ієрархи − Філарет, Патріарх Київський і всієї Руси-України; Святослав, Отець і Глава Української Греко-католицької Церкви, речник Української Православної Церкви Протоієрей Георгій Коваленко. З кожного проданого примірника цієї книги видавництво перераховує частину грошей благодійному фонду «Центр допомоги постраждалим Майдану «Родина Майдан».
Коментарі
Дописати коментар